چگونه کارتریج شیرآلات اهرمی را تعویض کنیم؟

امروزه به علت نیاز به صرفه جویی در مصرف آب، در این مقاله قصد داریم به آموزش نحوه تعویض کارتریج شیرآلات اهرمی بپردازیم. تا بتوانید شیرآلات منزل خود را تعمیر کرده و از هدر رفت آب جلوگیری کنید. تعمیر شیرآلات اهرمی در صورتی که مشکل اصلی ایجاد شده را بیابید کار سختی نیست و می تواند توسط خود شما انجام گیرد. اما اگر ایراد پیش آمده بسیار تخصصی و اساسی باشد، بهتر است توسط متخصص تأسیسات و یا نصاب ماهر انجام گیرد.

در این مقاله به نحوه ی تعویض کارتریج شیرآلات اهرمی می پردازیم.

یکی از راههای کاهش مصرف آب استفاده از کارتریج مناسب واستاندارد است که در شیرآلات اهرمی نوع استاندارد کارتریج با قطر ۴۰ میلیمتر و۳۵ میلیمتر است که متناسب باخروجی آب در دقیقه مطابقت دارد.

کارتریج شیرهای اهرمی از سه قسمت دسته ، دیسک‌های سرامیکی و محفظه تشکیل شده است.با حرکت دادن دسته اهرم ، دیسک سرامیکی را حرکت می‌کند. با حرکت کردن دیسک سرامیکی دریچه‌های آب باز یا بسته می‌شوند.
تنظیم دمای آب به وسیله  کارتریج  صورت میگیرد به این صورت است که با حرکت دادن اهرم پس از حرکت دیسک سرامیکی آب از طریق دریچه‌ها به داخل شیر وارد می‌شود که این سه دریچه یکی برای آب سرد، آب گرم و دیگری برای خروجی آب است.برای سرد شدن دمای آب یا دریچه آب سرد بیشتر باز می‌شود یا اینکه جریان ورودی آب گرم کاهش می‌یابد. در انتها دو جریان آب سرد و گرم در کارتریج و شیر با هم مخلوط می‌شوند و دمای مورد نظر تنظیم میشود.

موارد ناشی از خرابی کارتریج در شیرآلات اهرمی:

 1. چکه کردن آب
 2. جریان وفشار آب کم میشود
 3. سفت شدن اهرم و عدم تنظیم دمای آب به وسیله ی اهرم
 • نحوه ی تعویض کاتریج شیرآلات اهرمی:

ابزار لازم برای تعویض کارتریج :

 1. آچار فرانسه با سایز متوسط
 2. آچار آلن باسایز ۲/۵
 3. پیچ گوشتی دوسو

در ابتدا وقبل از هر کاری شیر فلکه ی آب منزل  که را قطع کنید.سپس شیرآب را از سینک جدا کنید .

در این مرحله :با جداسازی اهرم شیر آب و با برداشتن درپوش آن و باز کردن پیج می‌توانید کارتریج شیر را در بیاورید و مغزی جدید را جا به جا کنید.

تعویض کارتریج شیرآلات اهرمی
 • به وسیله ی یک پیچ گوشتی دو سو  ،پلاستیک زیر اهرم را جدا کنید. این پلاستیک که  به رنگ آبی و قرمز آن را می‌شناسیم باید برداشته شود تا بتوان به پیچ مغزی دسترسی پیدا کرد.
 • این پیچ رابه وسیله ی آلن یا پیچ گوشتی دو سو باز می‌کنیم . این‌گونه که آچار آلن را زیر اهرم انداخته و آن را جدا می کنید. دقت داشته باشید، گاهی مواقع پیچ اهرم به دلیل رسوبات گیر کرده و به راحتی باز نمی‌شود.

در این حالت می‌توانید با چکش ضربه آهسته‌ای زده  تا رسوبات باز شوند. با باز کردن پیچ شیر اهرمی را به سمت بالا حرکت دهید و آن را باز کنید.

 • اهرم دسته را برداشته و کناری قرار دهید و سپس کاور زیر اهرم را با دست بردارید.حال می‌توانید نگهدارنده کارتریج را بر روی آن ببینید، با استفاده از انبر قفلی نگهدارنده کارتریج را نیز باز کرده وکنار بگذارید.چگونه کارتریج شیر اهرمی راتعویض کنیم

   

 • در این مرحله کارتریج خراب شیر اهرمی را خارج کرده، وکارتریج جدید را در جای خود قرار میدهیم.
 • وسپس داخل شیر را کاملا تمییز کنید تا آهکی در شیر وجود نداشته باشد.

پس از تهیه کارتریج جدید آن را در جای خود قرار داده و نگهدارنده کارتریج را نیز روی آن بگذارید.


ابتدا نگهدارنده کارتریج را با دست و سپس با کمک آچار انبر قفلی محکم کنید تا ازنشتی دوباره جلو گیری کنید.

تعویض کارتریج شیر اهرمی مرحله به مرحله

درپوش را بر روی نگهدارنده کارتریج قرار داده وآن را محکم کنید.

 • اهرم شیر را با کمک آچار آلن پیچ درون اهرم را تنظیم کرده و سپس اهرم را در جای خود بر روی شیر قرار دهید.
 • پیچ اهرم را به وسیله ی آچار آلن محکم کرده و اهرم را چک کنید که به راحتی حرکت کند.
 • پلاستیک زیر اهرم را با دقت در جای خود قرار دهید

با توجه به اینکه اندازه کارتریج‌ها در بازار در سایزهای ۲۵، ۳۵، ۴۰ و ۴۵ موجود است، حتماً برای خرید کارتریج جدید، نمونه قبلی را همراه خود داشته باشید.

 

تعویض کارتریج شیرآلات

 

 • در انتها شیرهای پیسوار سرد و گرم شیر اهرمی زیر سینک را باز کرده و کارکارد شیر اهرمی را امتحان کنید.

کارتریج شیر اهرمی قطعه ی بسیار مهمی در شیرآلات به حساب می آید و شما با تعویض این قطعه بسیاری از مشکلات شیر اهرمی را به راحتی بر طرف کرده اید.

در پایان: خرید شیرآلات مطمئن ومعتبر که دارای کارتریج با کیفیت ومقاوم باشند به شما کمک میکنند تا سال ها نیاز به تعویض کارتریج نداشته باشید و از دوام وعمر بالای شیرآلات خود بهره مند شوید.

فروشگاه شیرآلات طباسرام نیز فروشنده وتامین کننده ی شیرآلات معتبر از بهترین برندهای روز است که شما میتوانید این شیرآلات با کیفیت واستاندارد رامشاهده ومدل مورد نظر خود را خریداری کنید.