س, ۰۷/۰۸/۱۳۹۹ - ۱۷:۳۸
هود

نکات مهم در مورد هود آشپزخانه

فروشگاه طباطبائی

هواکش آشپزخانه که به آن هود هم گفته می‌شود، وسیله ‌ای برای از بین بردن بوی پخت ‌وپز در آشپزخانه‌های امروزی است .انتخاب هود یکی از تصمیمات مهم برای داشتن یک انتخاب مناسب باید اطلاعات کافی در مورد انواع هودها داشته باشیم که ما در این مقاله به ان می پردازیم

هود آشپزخانه خانگی از نظرطراحی ظاهر به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند.

هود آشپزخانه مورب، هود آشپزخانه شومینه ای، هود آشپزخانه مخفی و هود آشپزخانه جزیره ای.

در حال حاضر دو نوع هود خانگی در بازار موجود است.

هودهای تصفیه‌کننده هوا و هودهای دارای خروجی هوا.

هودهای تصفیه کننده، گرد و غبار و بو را به داخل می‌کشند و ذرات معلق را تا حد ممکن از هوا می‌زدایند و دوباره هوای تصفیه شده را به داخل آشپزخانه پس می‌دهند.
هودهایی که خروجی هوا دارند، به یک کانال متصل شده‌اند که گرد و غبار، چربی و بوهای نامطبوع از طریق آن به بیرون فرستاده می‌شود. این هودها به شکل‌های معمولی، شومینه‌ای و جزیره‌ای موجود هستند.
واما در مورد مکش هود:

میزان هوایی که هود در دقیقه توانایی خارج کردن آن را دارد بر واحد مترمکعب محاسبه می‌شودرا مکش هود میگویند. نصب درست هود بر میزان مکش آن تأثیرگذار است. قبل از خرید هود باید نوع خروجی هود منزل خود را مشخص کنید (یعنی قطر دریچه به کار رفته در دیوار و قطر لوله به کار رفته در دیوار تا محل خروج پشت بام یا دیوار و کلاهک به کار رفته در آن) زیرا اگر شما هودی با خروجی ۱۰۰۰مترمکعب تهیه نمایید و خروجی شما ۱۰ یا ۱۵ سانتی‌متر باشد هود نمی‌تواند نتیجه مطلوب را ایجاد کند و علاوه بر مکش کمتر صدای بیشتری هم ایجاد می‌شوددر اینجا  برخی ویژگی های مهم و اساسی یک هود مناسب  بیان می گردد:
    فیلتر هوای هود:  
درهود های دارای خروجی هوا، از فیلتر آلومینیومی برای جمع آوری روغن و دود و.. استفاده می شود. اگر از این نوع هودها دارید حتما هر ماه بسته به استفاده فیلتر هود خود را در ظرفشویی بشویید. اما هود هایی که خروجی هوا ندارند از فیلتر زغالی برای جمع آوری هوا استفاده می کنند که قابل شستشو نیستند و شما باید هر چند ماه یک بار فیلتر جدید جایگزین کنید.

    
یکی از نکات مهم و قابل توجه قدرت فن هود می باشد. رنجی از عملکرد هود در واحد فوت مکعب در دقیقه (CFM) به صورت استاندارد اندازه گیری می شود. عددهای بالاتر فوت مکعب در دقیقه(CFM) به معنی این است که هود هایی که تو این بازه قرار میگیرند با عمل در یک بازه یک دقیقه ای هوای بیشتری را میتوانند به سطح صدای هود 
صدایی که از هود منتشر می شود با سونز اندازه گیری می شود. ۱ سونز برابر با صدای کار یک یخچال می باشد. به طور نرمال این مقدار برابر ۴ می باشد و تا نزدیک ۸ نیز قابل ارتقا می باشد. و هرچه این مقدار کم تر باشد بهتراست. در خرید هود حتما به این نکته دقت کنید. 

  زیبایی 
بعضی از هودهای معمولی، از لحاظ زیباشناسی مناسب آشپزخانه های مدرن و شیک نیستند. بسیاری از هودهای جزیره ای، شومینه ای و دیواری زیبایی دارند که زیبایی آشپزخانه را چند برابر می کنند. اگر از محل استقرار هود خود راضی نیستید و هودی می خواهید که قابل رویت نباشد از مدل های مخفی و یا آسانسوری استفاده کنید. اما اگر می خواهید هود زیبا و در معرض دید داشته باشید هود های شومینه ای، شیب دار و جزیره ای انتخاب های خوبی هستند.

در اخر در هنگام خرید هود حتما نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

به دنبال هودی بگردید که به طور کامل اجاق گاز شما را پوشش دهد.
هود شما باید ۲۰۰ متر مکعب بر دقیقه هود را انتقال دهد
هودی را انتخاب کنید که صدای آن ۳ یا کمتر باشد
هود مناسب با فضای خالی به اندازه کافی زیر آن تهیه کنید